Tradycje pogrzebowe w Warszawie

Tradycje pogrzebowe w Warszawie

Każdy kraj posiada odmienne tradycje związane z pochówkiem swoich zmarłych. W Polsce pochówkowi towarzyszy zwykle msza święta, a same obrzędy są związane z miejscem – odbywają się w domu, w kościele, jak i na cmentarzu. Tradycje pogrzebowe różnią się także w zależności od regionu Polski.

Tradycje pogrzebowe w Warszawie

Pierwsze kondukty żałobne nazywane ówcześnie „wozami śmiertelnymi” pojawiły się na ulicach Warszawy w 1783 roku. Obecnie każdy zakład pogrzebowy dysponuje własnym karawanem, którym ciało Zmarłego jest przewożone na teren cmentarza. W ostatniej drodze od bram cmentarza na miejsce pochówku Zmarłemu towarzyszą zwykle bliscy i rodzina idąc za trumną w kondukcie żałobnym.

Po modlitwie księdza trumna zostaje spuszczona do grobu, a każdy obecny może wsypać na jej wieko kilka grudek ziemi. Tej czynności towarzyszy zwykle gra na trąbce lub skrzypcach, co dodatkowo podkreśla podniosły charakter tej chwili.

Usługi pogrzebowe Warszawa

W dzisiejszych czasach organizację pogrzebu powierza się wyspecjalizowanym w tym kierunku firmom. Zakład pogrzebowy Cerber Warszawa organizuje transport zwłok, transport gości na cmentarz i na stypę, przygotowanie Zmarłego do obrzędu pochówku, a także pomaga rodzinie w załatwieniu wszelkich formalności związanych z pogrzebem.

W Warszawie funkcjonuje obecnie bardzo wiele zakładów pogrzebowych oferujących kompleksowe usługi pogrzebowe. Na życzenie rodziny zakład pogrzebowy może również pomóc w organizacji stypy. Warszawa dysponuje wieloma miejscami, gdzie może ona zostać zorganizowana, w zależności od liczby zaproszonych gości.

Święto Zmarłych

Cmentarze również mają swoje święta. W Polsce tradycyjnie jest to początek listopada. Wtedy to Polacy odwiedzają swoich bliskich, którzy już odeszli i otaczają ich swoją myślą, pamięcią.

Podobne tradycje ma również Warszawa gdzie funkcjonuje zakład pogrzebowy Cerber. Niezależnie od dzielnicy, czy to Bemowo, Mokotów, Ochota, Ursynów czy Wola, w Dniu Wszystkich Świętych oraz w Dzień Zaduszny ludzie tłumnie nawiedzają cmentarze, by podkreślić swoją pamięć o zmarłych.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *