Praga Północ i jej niezwykłe nekropolie

Praga Północ i jej niezwykłe nekropolie

Kiedy myślimy o Warszawie, to najczęściej mamy przed oczami Śródmieście z charakterystycznymi wieżowcami, Pałacem Kultury, Placem Zamkowym oraz Starym Miastem. Mało kto jednak wie, że stolica ma aż 18 dzielnic. Jedną z nich, szczególnie wartą zobaczenia, jest Praga Północ.

Najbardziej rozpoznawalna dzielnica

Historyczna Praga uzyskała prawa miejskie w 1648 r. dzięki królowi Władysławowi IV Wazie. Przez 150 lat funkcjonowała jako samodzielne miasto, a w 1791 r. została przyłączona do Warszawy. Położona po prawej stronie Wisły dzielnica uniknęła zniszczeń w czasie II wojny światowej. Dzięki temu nadal można w niej zobaczyć charakterystyczną, przedwojenną zabudowę.

Praga Północ przez lata była zaniedbywana. Centrum dzielnicy stanowił Bazar Różyckiego, z którym nierozerwalnie połączony był tzw. „trójkąt bermudzki”. Były to szczególnie niebezpieczne okolice bazaru, w których łatwo można było stać się ofiarą napaści i rabunku. Ciesząca się niezbyt dobrą sławą, najbardziej rozpoznawalna dzielnica Warszawy przechodzi obecnie prawdziwą przemianę. Miasto inwestuje w remonty i odnowę elewacji starych kamienic. Podwórkowe kapliczki, murale i charakterystyczny styl zabudowy tworzą niepowtarzalny klimat. To wszystko sprawia, że okolica kojarzona dotąd z przestępczością zmienia się w miejsce godne odwiedzenia i zamieszkania.

Wyjątkowe nekropolie

Miejscami, które warto zobaczyć będąc na Pradze są nekropolie. Znajdują się tu cztery cmentarze prawobrzeżnej Warszawy. Nic więc dziwnego, że w dzielnicy tej działa wiele przedsiębiorstw oferujących usługi pogrzebowe. Najstarszą nekropolią jest nieczynny już cmentarz Kamionkowski. Powstał on na przełomie XIII i XIV wieku, jednak już w XVII wieku stał się za mały na potrzeby prężnie rozwijającego się miasta. Innym nieczynnym i trochę zapomnianym cmentarzem jest cmentarz choleryczny. Został on założony dla osób zmarłych na cholerę w latach 1872-1873. Zrekonstruowany cmentarz został oddany do użytku przez Polskie Koleje Państwowe w 2010 r.

Trzecim cmentarzem znajdującym się w tej okolicy jest cmentarz żydowski. Został on zdewastowany w czasie II wojny światowej i w latach powojennych. Nekropolia ta została odrestaurowana w latach 80 XX wieku. Ostatnią nekropolią w tym zestawieniu jest cmentarz Bródnowski. Jego historia sięga XIX wieku i jest ściśle związana z historią miasta. Na jego terenie znajdują się tablice pamiątkowe związane z wydarzeniami ostatnich dwóch wieków.

Co jeszcze warto wiedzieć

Osoby chcące pochować swoich zmarłych na Targówku i na Bródnie, mogą skorzystać z oferty wybranego przedsiębiorstwa oferującego usługi pogrzebowe. Profesjonalny zakład pogrzebowy pomoże swoim klientom uporać się ze wszystkimi formalnościami związanymi z organizacją pochówku. Pomoże także przy wyborze oprawy muzycznej, kwiatów i wszystkim z czym wiąże się ceremonia pożegnania zmarłego.

Praga Północ jest niezwykłym, wciąż ewoluującym miejscem, które na pewno warto odwiedzić będąc w Warszawie. Jej niestandardowy wygląd i wciąż kultywowane przez rodowitych mieszkańców tradycje zachęcają do zapoznania się z barwna historią tej dzielnicy.1 thoughts on “Praga Północ i jej niezwykłe nekropolie”

  • Witam, to prawda, że kiedyś Praga Północ, była delikatnie mówiąc specyficzna. Obecnie to wyjątkowo urokliwe miejsce. Mieszkam tam od urodzenia i co roku widać jak Praga się zmienia. Z firm organizujących pogrzeby na lokalnych cmentarzach na pewno należy wymienić Elizjum bo właściciel jest właśnie z Pragi Północ i maja biuro przy samym „bazarze”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *