Jak oswoić się z myślą o śmierci?

Jak oswoić się z myślą o śmierci?

Dzisiejszy artykuł jest pewnego rodzaju odpowiedzią na zamieszczony artykuł w portalu https://gieldafuneralna.pl/, w którym poruszono temat strachu przed śmiercią. W artykule zostało wymienionych kilka sposobów, które mogą pomóc w pogodzeniu się z przemijaniem. Głównym wnioskiem był fakt, że im więcej wiemy, tym mniej się boimy. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy dodać kilka porad, które również pomogą oswoić śmierć.

Oczywiście na samym wstępie należy przyznać rację autorom giełdy funeralnej. Czytanie i zdobywanie wiedzy na pewne tematy oswaja nas z nimi. Wiedząc, jak postępować w przypadku śmierci, odchodzi już stres. W takiej sytuacji można podjąć racjonalne działania, a uczucie bezradności zostanie zażegnane. Dlatego zachęcamy do czytania artykułów pogrzebowych, które poruszają tematy funeralne. A w jaki inny sposób można oswoić temat śmierci?

Rozmowa

O śmierci można rozmawiać w sposób rzeczowy lub bardziej subtelny. Dobrze jest usiąść z rodziną i przedstawić im swoją ostatnią wolę. Określenie tego, w jaki sposób chcemy zostać pochowani (urna, trumna) oraz tego, kto ma być odpowiedzialny za przeprowadzenie ceremonii (duchowy, mistrz ceremonii), może ograniczyć w przyszłości rodzinie stres związany z właściwą organizacją pogrzebu. O śmierci jednak można rozmawiać też w sposób bardziej subtelny. Już małym dzieciom powinno mówić się o przemijaniu. Można to zrobić na przykładzie natury – zmieniające się pory roku, opadające liście, zwiędłe kwiaty. Wszystko to jest świadectwem pewnego końca. Takie rozmowy już od najmłodszych lat pozwalają uświadomić młodemu człowiekowi, że wszystko ma swój początek i koniec.

Kultura i sztuka

Zagłębienie się w kulturę jest jedną z subtelniejszych metod. Oczywiście wszystko zależy od wybranego dzieła. Dla jednych osób wystawa Body Worlds może być odpowiednia, dla innych przedstawione „eksponaty” zbyt makabryczne. Zawsze można też zdecydować się na poezje, które przedstawia emocje po stracie bliskich, jak chociażby treny Jana Kochanowskiego. Film również może być świetnym początkiem dyskusji lub zapalnikiem do refleksji. Joe Black, Ostatnia Rodzina, Czas, który pozostał – to wszystko tytuły filmów, które pokazują śmierć z różnych perspektyw.

Rozmowa na poważnie

Bywa jednak tak, że mimo oswajania się ze śmiercią, ona działa paraliżująca. Lęk przed śmiercią jest czymś naturalnym, jeśli jednak sama myśl o niej staje się zbyt przytłaczająca i wywołuje zbyt duży lęk i smutek najlepiej udać się do psychologa. Opowiedzenie o naszych obawach i lękach terapeucie może ściągnąć z nas duży ciężar. A z czasem i każdą rozmową nasz strach zaczniemy odbierać coraz bardziej irracjonalnie.

Jak widać na powyższych przykładach – rozmowa i kultura jest najlepszym sposobem oswajania się z niezrozumiałą nikomu śmiercią.1 thoughts on “Jak oswoić się z myślą o śmierci?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *