Kremacje w Krakowie

Kremacje w Krakowie

Zainteresowanie kremacjami wśród polskiego społeczeństwa cały czas wykazuje tendencję wzrostową. Kremacja jako sposób pochówku znajduje coraz większą ilość zwolenników, z tego powodu praktycznie w każdym większym mieście w naszym kraju działa już krematorium.

Szacunkowo nawet do 20% pogrzebów w Polsce odbywa się ze spopieleniem zwłok, głównie jednak w większych miastach, jeszcze bardzo rzadko na wsiach. Od 2016 roku możliwe są kremacje Kraków – otwarto wtedy pierwsze w Małopolsce krematorium, dzięki któremu rodziny zainteresowane kremacją zwłok bliskich, nie muszą już udawać się do najblższych krematoriów zlokalizowanych do tej pory wyłącznie na Śląsku. Spopielarnia zwłok działa na obrzeżach Krakowa, niedaleko autostrady A4.

Kremacja na obszarze Krakowa odbywa się w krematorium. Spopielarnia posiada specjalną salę, w której bliscy mogą pożegnać się ze zmarłym, możliwe jest również odprawienie krótkiej uroczystości zwanej pokropkiem – rodzina sama decyduje, w jaki sposób ma wyglądać pożegnanie z bliskim, który odszedł. W Krakowie wprowadzono jedno z bardziej nowatorskich rozwiązań – tutejsza spopielarnia ma tzw. salę podglądu, w której bliscy zmarłego przez dosłownie kilka sekund mogą zobaczyć, jak trumna jest wprowadzana do pieca kremacyjnego. To ostatni widok trumny przed spopieleniem zwłok, ale aby odsłonić kurtynę, taką wolę musi wyrazić rodzina zmarłego. Kremacja zwłok zyskuje na popularności, mimo iż jest odejściem od tradycyjnej formy pochówku. Całkowite spopielenie zwłok trwa około 2 godzin – po tym czasie urna z prochami jest zabierana przez firmę pogrzebową i przewożona do miejsca, w którym ma odbyć się pochówek. Dalsza część ceremonii niczym nie odbiega już od tradycyjnego pochówku, z tym że zamiast trumny, szczątki zmarłego spoczywają w stosunkowo niedużej urnie – może być ona niesiona przez jedną osobę, zwykle jest to osoba należąca do najbliższej rodziny zmarłego, która może złożyć trumnę w grobowcu.1 thought on “Kremacje w Krakowie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *