Transport zwłok z Anglii do Polski – procedury

Transport zwłok z Anglii do Polski – procedury

Transport zwłok zmarłego na terenie obcego kraju wymaga odpowiedniego przygotowania. W przypadku każdego państwa dopełnianie niezbędnych formalności zazwyczaj wygląda nieco inaczej. Sprowadzenie zwłok z Anglii należy zacząć od załatwienia specjalnego zaświadczenia, które trzeba pobrać z siedziby Ambasady RP. Wcześniej jednak, w celu uzyskania tegoż zaświadczenia, należy złożyć szereg rozmaitych dokumentów oraz wnieść stosowną opłatę.

 

Zaświadczenie z Ambasady RP w Londynie

Warto mieć na uwadze, że w celu sprowadzenia zwłok z Anglii na teren naszego kraju, wymagana jest decyzja, wydawana na wniosek rodziny zmarłego przez starostę lub też prezydenta miasta, w którym planowane jest miejsce pochówku transportowanego ciała lub prochów. Oprócz tego wymaga się także przede wszystkim pobrania dokumentu zaświadczającego przewóz zwłok lub też prochów do kraju, wydanego przez Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie.

transport zwłok

Dokumenty, które należy złożyć, by uzyskać zaświadczenie z Ambasady RP w Londynie

Aby uzyskać zaświadczenie wydawane przez Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie, potrzebna jest nie tylko wymieniona wyżej decyzja podpisana przez starostę lub też prezydenta danego miasta, ale również mnóstwo pozostałych dokumentów. Należą do nich między innymi: oryginalny akt zgonu zmarłego (death certificate lub interim death certificat), zaświadczenie medyczne, które ma zadanie wskazać, że zgon nie nastąpił w związku z chorobą zakaźną, a także zaświadczenie wydawane przez konkretny zakład pogrzebowy, zajmujący się przewozem zwłok do Polski. To ostatnie ma na celu zapewnienie, że transport zwłok z Anglii do Polski odbędzie się przy wykorzystaniu metalowej trumny, która zawiera na dnie warstwę substancji chłonnej o grubości co najmniej 5 cm. Poza tym trumna musi być również bardzo dokładnie zalutowana i włożona do specjalnej drewnianej skrzyni tak, aby nie mogła się w niej poruszać.
W przypadku prochów wymagane dokumenty to: akt zgonu, zaświadczenie o kremacji zwłok oraz zaświadczenie wydane przez zakład pogrzebowy, potwierdzające, że urna została wykonana z metalu i zawiera wyłącznie prochy zmarłego.

transport zwłok z anglii

Opłata za wydanie niezbędnego dokumentu

Aby otrzymać zaświadczenie wydawane przez Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie, poza złożeniem całego zestawu wymienionych wyżej dokumentów, należy również uiścić opłatę w kasie urzędu, która w tym przypadku wynosi 43 GBP. Można posłużyć się: gotówką, czekiem lub też tzw. Postal order wystawionymi na „Embassy of the Republic of Poland”. Przy przekazywaniu zaś dokumentów pocztą, należy uiścić też dodatkową opłatę za przesyłkę „Special Delivery”, która wynosi 6,5 GBP.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *