Dom pogrzebowy, a zakład pogrzebowy. W czym tkwi różnica?

Dom pogrzebowy, a zakład pogrzebowy. W czym tkwi różnica?

O zakładach pogrzebowych nie fantazjujemy w wolnych chwilach. Jest to bowiem ten rodzaj firmy, który wywołuje w nas smutne emocje oraz… dużą niechęć. Nic dziwnego, w końcu lubimy, aby nasze myśli kierowały się wyłącznie ku tym pozytywnym wspomnieniom i refleksjom.  

Mimo wszystko, kiedy już poruszamy tematy związane z pogrzebami, bardzo często wymieniamy dom a zakład wymiennie. Czy to jest poprawnie?  

Jaka jest różnica między domem pogrzebowym, a zakładem pogrzebowym?  

A no bardzo istotna! Używanie tych określeń naprzemiennie nie jest błędem, za który skarciłaby nas polonistka w szkole. Jednak znajomość rozróżniania tych dwóch pojęć pozwoli nam rozpoznać, która firma pogrzebowa oferuje więcej.  

Zakład pogrzebowy jest firmą, która oferuje usługi pogrzebowe, ale jej zaplecze pozbawione jest własne kaplicy lub chłodni. Zakłady pogrzebowe nie przewożą więc Zmarłych do swoich chłodni, a ogólnych kostnic, z których korzystać może kilka zakładów.  

Dom pogrzebowy jest więc firmą, która ma większe zaplecze. Posiada własną kostnicę oraz chłodnie.  Każde dodatkowe zaplecze będące własnością domu pogrzebowego, daje możliwość przeprowadzenia dodatkowych usług. Własna kaplica umożliwia przeprowadzenie nocnego czuwania lub zorganizowania w jej murach mszy. Z kolei posiadanie własnej chłodni wiąże się również z możliwością przeprowadzenia na miejscu balsamacji lub kosmetyki pośmiertnej. 

Podsumowując dom pogrzebowy jest czymś więcej, niż zakład pogrzebowy. Oferuje on o wiele więcej usług na miejscu. Wiele zakładów również oferuje kaplice lub kosmetykę pośmiertną. Jednak te usługi są przeprowadzone w wynajętych pomieszczeniach, co może podnieść dodatkowo koszt pogrzebu.  

Dom pogrzebowy w Warszawie 

W Warszawie istnieje wiele zakładów pogrzebowych, z których tylko niektóre można nazwać domami. Przykładem jest tutaj dom pogrzebowy w Warszawie – Nekropolis. Zakład jest w posiadaniu wszystkich tych dodatkowych pomieszczeń, które zwiększają jego renomę.  

Mimo wszystko nie powinno się nikogo karcić za używanie tych dwóch określeń na zmianę. Informacja o posiadaniu własnej kaplicy lub chłodni jest już sygnałem, że mamy do czynienia z domem. Jednakże czytając o tym, że firma nazywa się zakładem, nie powinno niczego przekreślać. W dzisiejszych czasach to właśnie zakład w kontekście pogrzebów jest częściej używanym słowem niż dom. Dlatego, aby nie wprowadzać nikogo w błąd domy pogrzebowe, często decydują się na określenie zakład. 

 

 1 thoughts on “Dom pogrzebowy, a zakład pogrzebowy. W czym tkwi różnica?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *