Przebieg kremacji oraz stosunek wyznań do pogrzebów urnowych

Przebieg kremacji oraz stosunek wyznań do pogrzebów urnowych

Alternatywą dla pogrzebów tradycyjnych jest pogrzeb urnowy, gdzie ciało zmarłego poddaje się kremacji. We współczesnym świecie wszystkie zakłady pogrzebowe podążają za oczekiwaniami klientów i poszerzają swoją ofertę właśnie o kremację. Proces ten do tej pory budzi skrajne emocje i ma zarówno przeciwników, jak i zwolenników.

Kremacja zwłok – przebieg

Zwłoki zmarłego ulegają spopieleniu w piecu kremacyjnym. Jest to proces nie wytwarzający dymu, ani zapachu. Przygotowanie ciała zmarłego do tego procesu nie różni się prawie niczym od przygotowania go do pogrzebu tradycyjnego. Po prostu zamiast wysokiej jakości trumien, ciało umieszcza się w skrzyni, która zostaje spalona razem z ciałem zmarłego.
Zgodnie z obowiązującym prawem rodzina nie może sama odebrać prochów osoby bliskiej z krematorium, musi to zostać uczynione przez pracownika krematorium lub osobę z zakładu pogrzebowego.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat kremacji można uzyskać w poradniku w serwisie Mementis: https://mementis.com.pl/porady/kremacja/

Kremacja w świetle różnych wyznań

Swą popularność kremacja zyskała przede wszystkich w grupach ludzi wykształconych, którzy kierują się faktem, iż podczas tradycyjnego pogrzebu ciało zmarłego przez lata musi rozkładać się w ziemi. Zgodnie z najnowszymi danymi kremacja stanowi około 30% wszystkich pogrzebów w naszym kraju, ale z roku na rok ta wartość rośnie. Ta nowoczesna forma pogrzebu nosi również znamiona pogrzebu ekologicznego. Urna z prochami zmarłego jest niewielkich rozmiarów, dlatego warto zastanowić się nad tą formą pochówku, z uwagi na przepełnione cmentarze. Decyzja odnośnie formy pochówku powinna być decyzją osobistą, zgodną z wolą zmarłego. Niestety nie zawsze takiej decyzji można dokonać. W niektórych wyznaniach bowiem kremacja jest kategorycznie zabroniona. Ateiści są grupą, która ma największą swobodę, co do formy pogrzebu. Mogą oni decydować zgodnie ze swoim sumieniem i przekonaniami.


Zgodnie z postanowieniami kościoła katolickiego kremacja jest dozwolona, jeśli takie jest życzenie bliskich zmarłego. Kremacja jest natomiast kategorycznie zakazana w kościele prawosławnym. Tylko pogrzeb tradycyjny, gdzie ciało zmarłego jest grzebane w ziemi, jest formą akceptowalną.
Podobnie wygląda to u wyznawców islamu. Według tej religii ciało zmarłego musi być pochowane głową skierowaną w stronę Mekki. Niestety kremacja nie spełnia tych warunków.
Nadal podzieleni są wyznawcy judaizmu. Znaczna część wyznawców tej religii korzysta z kremacji, zdecydowanie przeciwni są tylko Żydzi.

Ostatnia wola zmarłego jako wyraz szacunku

Bliscy i rodzina zmarłego najczęściej wiedzą, jaka jest ostatnia wola zmarłego odnośnie formy pochówku. Nie jest to już temat tabu i większość osób informuje swoich bliskich o tym, jakie ma ostatnie życzenie odnośnie pogrzebu. Rodzina jest więc zmuszona tą ostatnią wolę wypełnić. Taka rozmowa, gdzie głównym tematem jest własny pogrzeb, pozwoli postawić jasno sprawę odnośnie formy pochówku.
Kremacja jest formą pogrzebu, która cieszy się niesłabnącą popularnością i prognozuje się, iż z każdym rokiem ilość pogrzebów urnowych będzie wzrastać.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *