Zakłady Pogrzebowe w Lublinie po przemianach ustrojowych w 1989r.

Zakłady Pogrzebowe w Lublinie po przemianach ustrojowych w 1989r.

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych istnieje w Lublinie już od 1958r. To ono jako spółka miejska cieszyło się nieomal monopolem na usługi pogrzebowe do 1989 roku. Wieloletni okres działalności i tysiące zorganizowanych pogrzebów spowodowały, że nawet obecnie mieszkańcy Lublina organizują tam pogrzeby. Ciężko jednak stwierdzić czy bardziej z przyzwyczajenia, czy z zadowolenia z wykonanych usług, gdyż nie jest to przedmiotem artykułu. Wolny rynek w przypadku branży pogrzebowej w Lublinie po 1989 roku pokazał jednak swoją siłę i dał większy wybór rodzinom.

Przedsiębiorstwo pogrzebowe Styks zostało założone jako spółka cywilna w 1991 roku. Styks s.c. jako jedna z pierwszych prywatnych firm pogrzebowych w Lublinie od początku swojej działalności była nastawiona na prowadzenie usług w sposób kompleksowy, co gwarantowało jej klientów i obecną pozycję w czołówce wykonanych ceremonii w Lublinie.

Na początku lat 90 założoną wcześniej działalność rozwinęła prywatna firma pogrzebowa rodziny Woźnych, z której to wyodrębniły się obecnie konkurencyjne przedsiębiorstwa Animus i Woźny. Do tego do działalności na lubelskim rynku usług pogrzebowych dołączył jeszcze Pan Jerzy Rydel, który ożenił się z Panią Lidią Woźną i założył własny zakład pogrzebowy. Stworzyło to wyjątkową w skali kraju sytuację związaną z tak dużą ilością zakładów pogrzebowych prowadzonych przez jedną rodzinę. Nowe lubelskie zakłady pogrzebowe poszły tym samym tropem co przedsiębiorstwa w stolicy tj. skupiły się na poszerzaniu i unowocześnianiu usług, łącznie z załatwianiem w imieniu klientów aktów zgonu i zasiłków pogrzebowych.

W latach 1991 – 1993 roku powstała i stopniowo rozwijała się firma NEO Charon (obecnie Charon) prowadzona przez Państwa Andrzeja i Martę Dębińskich, którzy obecnie odchodzą na zasłużoną emeryturę. Nie sposób ocenić ich wkładu w rozwój Lubelskiej branży usług pogrzebowych. Od czasów założenia przedsiębiorstwo pogrzebowe znacznie się rozwinęło. Posiadało w pewnym momencie aż cztery zakłady pogrzebowe w Lublinie (punkty usługowe), zatrudniając 18 specjalistycznie przeszkolonych osób. Firma wyróżniła się na lokalnym – Lubelskim rynku usług pogrzebowych własną chłodnią i zagranicznymi, eleganckimi jak na owe czasy karawanami. Zmarłych traktuje się tam do teraz z pełnym szacunku profesjonalizmem, a rodzinę z należytym zrozumieniem i współczuciem. Obecnie firma posiada 2 punkty i cały czas pozostaje ważnym przedsiębiorstwem na tle innych zakładów pogrzebowych działających w Lublinie.

zakłady pogrzebowe w lublinie

W 1998 roku powstał pierwszy Lubelski Dom pogrzebowy z prawdziwego zdarzenia. Była to inwestycja w jakość usług zakończona pełnym sukcesem Pana Jacka Brodziaka. Obecnie Dom Pogrzebowy aaaKalla Lublin cieszy się sporym uznaniem wśród Lublinian pogrążonych w żałobie i dysponuje jedną z najpiękniejszych kaplic pożegnalnych w regionie. Zakłady Pogrzebowe w Lublinie to nie tylko firmy odnoszące sukcesy.

Mniej szczęścia miała firma pogrzebowa Elizjum z Lublina, założona przez Panią Monikę Czubacką. Została założona jako następny prywatny zakład w kolejności, niestety przegrała rywalizację o klientów i została zamknięta pod koniec 2016 roku. Do dziś nikt nie reaktywował działalności pod tą nazwą.

Do najmłodszych zakładów pogrzebowych w Lublinie należą Hades powstały w 2003 roku z inicjatywy Pani Agnieszki Olszewskiej, Eden prowadzony przez Państwa Magdalenę i Dariusza Dębal, którzy ze względu na fachowość i życzliwość cieszą się dziś dużym zaufaniem w Lublinie oraz Memorial założony przez osoby pracujące wcześniej w lubelskiej branży usług pogrzebowych, Panów Rafała Targońskiego i Mariusza Bąka.

Rynek usług pogrzebowych w Lublinie jest bardzo rozbudowany i zróżnicowany, warto dokładnie przemyśleć i zastanowić się przed wyborem zakładu pogrzebowego. Zapraszamy na stronę https://funer.com.pl/szukaj,Lublin,20,1,1.html w celu dokładnego zapoznania się z ich aktualną ofertą i materiałami zdjęciowymi.4 thoughts on “Zakłady Pogrzebowe w Lublinie po przemianach ustrojowych w 1989r.”

  • Witam, z tego co piszecie wychodzi na to że Bogdan Woźny to najstarsza firma prywatna a teraz jest ich aż tyle ? Widać miasto się starzeje na dobre… Ciekawy czy napiszecie za kilka lat ile tego typu zakładów jest w Lublinie…

  • Z punktu widzenia rodziny nie jest chyba najważniejsze kto jest najstarszy ale kto działa uczciwie. Chociaż artykuł bardzo fajny a sam staż może mieć wpływ na doświadczenie pracowników. W Lublinie wszyscy znają PUK i może jeszcze Styks albo Charon ale pewnie nikt nie wie że wybór jest aż tak duży.

  • Kto z Lublina nie był ostatnio na jakimś pogrzebie niech wystąpi. Masakra jakaś do dalszych krewnych czy sąsiadów dalszych to nie idziemy ale do rodziny bliskiej masakra co się dzieje z tą pandemią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *