Zakłady Pogrzebowe w Lublinie po przemianach ustrojowych w 1989r.

Zakłady Pogrzebowe w Lublinie po przemianach ustrojowych w 1989r.

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych istnieje w Lublinie już od 1958r. To ono jako spółka miejska cieszyło się nieomal monopolem na usługi pogrzebowe do 1989 roku. Wieloletni okres działalności i tysiące zorganizowanych pogrzebów spowodowały, że nawet obecnie mieszkańcy Lublina organizują tam pogrzeby. Ciężko jednak stwierdzić czy bardziej z przyzwyczajenia, czy z zadowolenia z wykonanych usług, gdyż nie jest to przedmiotem artykułu. Wolny rynek w przypadku branży pogrzebowej w Lublinie po 1989 roku pokazał jednak swoją siłę i dał większy wybór rodzinom.

Przedsiębiorstwo pogrzebowe Styks zostało założone jako spółka cywilna w 1991 roku. Styks s.c. jako jedna z pierwszych prywatnych firm pogrzebowych w Lublinie od początku swojej działalności była nastawiona na prowadzenie usług w sposób kompleksowy, co gwarantowało jej klientów i obecną pozycję w czołówce wykonanych ceremonii w Lublinie.

Na początku lat 90 założoną wcześniej działalność rozwinęła prywatna firma pogrzebowa rodziny Woźnych, z której to wyodrębniły się obecnie konkurencyjne przedsiębiorstwa Animus i Woźny. Do tego do działalności na lubelskim rynku usług pogrzebowych dołączył jeszcze Pan Jerzy Rydel, który ożenił się z Panią Lidią Woźną i założył własny zakład pogrzebowy. Stworzyło to wyjątkową w skali kraju sytuację związaną z tak dużą ilością zakładów pogrzebowych prowadzonych przez jedną rodzinę. Nowe lubelskie zakłady pogrzebowe poszły tym samym tropem co przedsiębiorstwa w stolicy tj. skupiły się na poszerzaniu i unowocześnianiu usług, łącznie z załatwianiem w imieniu klientów aktów zgonu i zasiłków pogrzebowych.

W latach 1991 – 1993 roku powstała i stopniowo rozwijała się firma NEO Charon (obecnie Charon) prowadzona przez Państwa Andrzeja i Martę Dębińskich, którzy obecnie odchodzą na zasłużoną emeryturę. Nie sposób ocenić ich wkładu w rozwój Lubelskiej branży usług pogrzebowych. Od czasów założenia przedsiębiorstwo pogrzebowe znacznie się rozwinęło. Posiadało w pewnym momencie aż cztery zakłady pogrzebowe w Lublinie (punkty usługowe), zatrudniając 18 specjalistycznie przeszkolonych osób. Firma wyróżniła się na lokalnym – Lubelskim rynku usług pogrzebowych własną chłodnią i zagranicznymi, eleganckimi jak na owe czasy karawanami. Zmarłych traktuje się tam do teraz z pełnym szacunku profesjonalizmem, a rodzinę z należytym zrozumieniem i współczuciem. Obecnie firma posiada 2 punkty i cały czas pozostaje ważnym przedsiębiorstwem na tle innych zakładów pogrzebowych działających w Lublinie.

zakłady pogrzebowe w lublinie

W 1998 roku powstał pierwszy Lubelski Dom pogrzebowy z prawdziwego zdarzenia. Była to inwestycja w jakość usług zakończona pełnym sukcesem Pana Jacka Brodziaka. Obecnie Dom Pogrzebowy aaaKalla Lublin cieszy się sporym uznaniem wśród Lublinian pogrążonych w żałobie i dysponuje jedną z najpiękniejszych kaplic pożegnalnych w regionie. Zakłady Pogrzebowe w Lublinie to nie tylko firmy odnoszące sukcesy.

Mniej szczęścia miała firma pogrzebowa Elizjum z Lublina, założona przez Panią Monikę Czubacką. Została założona jako następny prywatny zakład w kolejności, niestety przegrała rywalizację o klientów i została zamknięta pod koniec 2016 roku. Do dziś nikt nie reaktywował działalności pod tą nazwą.

Do najmłodszych zakładów pogrzebowych w Lublinie należą Hades powstały w 2003 roku z inicjatywy Pani Agnieszki Olszewskiej, Eden prowadzony przez Państwa Magdalenę i Dariusza Dębal, którzy ze względu na fachowość i życzliwość cieszą się dziś dużym zaufaniem w Lublinie oraz Memorial założony przez osoby pracujące wcześniej w lubelskiej branży usług pogrzebowych, Panów Rafała Targońskiego i Mariusza Bąka.

Rynek usług pogrzebowych w Lublinie jest bardzo rozbudowany i zróżnicowany, warto dokładnie przemyśleć i zastanowić się przed wyborem zakładu pogrzebowego. Zapraszamy na stronę https://funer.com.pl/szukaj,Lublin,20,1,1.html w celu dokładnego zapoznania się z ich aktualną ofertą i materiałami zdjęciowymi.3 thoughts on “Zakłady Pogrzebowe w Lublinie po przemianach ustrojowych w 1989r.”

  • Witam, z tego co piszecie wychodzi na to że Bogdan Woźny to najstarsza firma prywatna a teraz jest ich aż tyle ? Widać miasto się starzeje na dobre… Ciekawy czy napiszecie za kilka lat ile tego typu zakładów jest w Lublinie…

  • Z punktu widzenia rodziny nie jest chyba najważniejsze kto jest najstarszy ale kto działa uczciwie. Chociaż artykuł bardzo fajny a sam staż może mieć wpływ na doświadczenie pracowników. W Lublinie wszyscy znają PUK i może jeszcze Styks albo Charon ale pewnie nikt nie wie że wybór jest aż tak duży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *