Na czym polega kremacja?

Na czym polega kremacja?

Kremacje to sposób przygotowania zwłok przed pochówkiem. Tego rodzaju procedury są wybierane coraz częściej także przez mieszkańców naszego kraju. To, co dzieje się z ciałem podczas spalania nawiązuje symbolicznie do procesu powracania do prochu. Jest więc jak najbardziej zgodne z wiarą chrześcijańską. Ponadto osoby bliskie nieraz wypowiadają się, że zdecydowanie łatwiej jest im znieść proces przechodzenia żałoby, kiedy ciało zostanie skremowane. Jakie są inne zalety kremacji?

Dlaczego warto poddać ciało kremacji?

Jak już wspomniano, z psychologicznego punktu widzenia łatwiej przejść sam pogrzeb jak i żałobę, kiedy ciało jest spopielone. Bliscy osób skremowanych mówią, że czują większy spokój, zarówno w trakcie jak i po pogrzebie. Częściowo może to wynikać z ochrony bliskiej osoby przed ciekawskimi spojrzeniami w trakcie kiedy trumna jest otwarta. To, co się dzieje w krematorium to natomiast uroczystość tylko dla najbliższej rodziny, która może pożegnać się z bliskim nim zostanie spopielony. Jeszcze jedna kwestia dotyczy świadomości, że ukochana osoba nie będzie narażona na atak insektów w trumnie. Być może to nieco makabryczne wyobrażenie, jednakże często towarzyszy osobom, które kochały zmarłego. Kremacja pozwala się pozbyć takich lęków.

Jak wygląda kremacja?

Kremacja w mieście takim jak Wrocław czy w innym miejscu w Polsce i na świecie, polega na spopieleniu ciała wraz ze specjalną trumną w piecu krematoryjnym, w którym panuje bardzo wysoka temperatura. Ciało jest ubrane jak do pogrzebu i dodatkowo zawinięte w całun. Trumna nie ma żadnych ozdobnych okuć, ani nie jest malowana czy lakierowana. Dzięki temu całość może zostać spalona. Ewentualne resztki rozdrabnia się specjalnym młynkiem. Prochy trafiają do urny, skąd są przewiezione do zakładu pogrzebowego, który organizuje pochówek. Cały proces kremacji trwa około 2 do 3 godzin, zaś później, przed umieszczeniem prochów w urnie trwa jeszcze ich chłodzenie. Co ciekawe, bliscy mogą wybrać do pochówku urnę biodegradowalną, która jest wariantem ekologicznym.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
na tej stronie
2 lat temu

Na tej stronie jest bardzo dużo informacji o kremacjach zwłok – warto poczytać jeśli kogoś interesuje to zagadnienie.

kremacje i pogrzeby urnowe
1 rok temu

Na stronie Nekropolis jest dużo informacji na temat Kremacji i pogrzebów urnowych.

na tym blogu
1 rok temu

Dużo informacji na temat organizacji pogrzebów znajduje się tez na tym blogu – zapraszam