Parafia pw. św. Rafała Kalinowskiego i Alberta Chmielowskiego – trudne początki

Parafia pw. św. Rafała Kalinowskiego i Alberta Chmielowskiego – trudne początki

Groźby, zastraszanie, represje. Tak wyglądały początki kościoła pw. św. Rafała Kalinowskiego i Alberta Chmielowskiego, który dziś stoi przy ul. Gwiaździstej 17 w Warszawie.

Burzliwe początki

1985 rok to dla Parafii Świętych Wyznawców Ojca Rafała i Brata Alberta bardzo trudny czas. Z jednej strony, jest to czas bardzo radosny i pełen oczekiwania, gdyż władze komunistyczne właśnie wydały zgodę na budowę świątyni. Z drugiej strony, mimo oficjalnych uzgodnień, wierni oraz księża spotykają się z ciągłymi represjami ze strony władzy.

Zastraszanie, groźby, próby nałożenia grzywny na wiernych, czy nawet aresztu to chleb powszedni w Parafii. Ostatecznie władze posunęły się do ścięcia krzyża oraz ogrodzenia terenu. Mimo tak ciężkiego czasu życie duchowe w młodej parafii nie ustało.

15 grudzień 1986 roku uzyskano pozwolenie na budowę kościoła. 15 czerwca 1988 roku erygowano parafię pod wezwaniem Błogosławionych Powstańców Polskich: Ojca Rafała Kalinowskiego, Ojca Honorata Koźmińskiego i Brata Alberta Chmielowskiego.

Względy prawno-teologiczne doprowadziły do konieczności zmiany nazwy parafii. Obecnie parafia jest pod wezwaniem Świętych wyznawców o Rafała i br. Alberta. Błogosławiony Honorat Koźmiński pozostał nieoficjalnym patronem.

Chrzest, komunia, czy ostatnie pożegnanie

Dziś parafia obejmuje osiedla ma Marymoncie Dolnym: Rude i Potok, gdzie jest około 12 tysięcy mieszkańców. To tu dziś parafianie przychodzą, by ochrzcić swoje dzieci, zaprowadzić je go komunii św. oraz pożegnać swoich bliskich.

Zakład pogrzebowy Nekroplis dba, by ostatnia droga bliskich z parafii św. Rafała Kalinowskiego i Alberta Chmielowskiego przebiegała zgodnie z oczekiwaniami rodziny, która pogrążona w bólu i rozpaczy chce w jak najpiękniejszy sposób pożegnać ukochaną osobę.

Parafia św. Rafała Kalinowskiego i Alberta Chmielowskiego to miejsce, gdzie usługi pogrzebowe Nekropolis, starają się pomóc rodzinie w przejściu przez ten trudny moment w życiu. To miejsce, które przypomina, że mimo trudnych momentów w życiu zawsze nadchodzi ukojenie i spokojny czas, tak jak dla parafii o tak trudnych i burzliwych początkach.1 thought on “Parafia pw. św. Rafała Kalinowskiego i Alberta Chmielowskiego – trudne początki”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *